Słowo na dziś

Dzieje Apostolskie 10:15

A głos ponownie przemówił do niego: "Co Bóg oczyścił, ty nie czyń ponownie nieczystym".

Ten prosty nakaz wielu współczesnych ludzi tłumaczy, że nie dotyczył on jedzenia, ale tylko tego, że ludzie z narodów mogą już być sługami Boga. Takie tłumaczenie jest oczywiście błędne, wynika z chęci obronienia przepisów prawa mojżeszowego. Gdyby Bogu chodziło tylko o narody, to nie musiałby w tym celu podawać przykładu z jedzeniem, zrobiłby to w inny sposób i dzięki temu uniknąłby ryzyka, że ktoś potraktuje ten nakaz dosłownie. Bóg tego nie zrobił, właśnie dlatego, że należało ten nakaz przyjąć zarówno dosłownie, jak i w sensie symbolicznym.

 

Żeby to zrozumieć, trzeba wiedzieć, w jakim celu Bóg nakazał Iszraelowi traktować pewne zwierzęta jako nieczyste.

 

Otóż Egipcjanie czcili wiele zwierząt i żeby naród, który był pod wpływem kultury i religii egipskiej oczyścić z chęci podobnego traktowania zwierząt prawo mojżeszowe jedne z tych zwierząt nakazywało zabijać i składać Bogu JHWH na ofiarę a inne nakazywało traktować jako nieczyste.

 

Na przykład psy były obdarzane w Egipcie wielkim szacunkiem do tego stopnia, że urządzano im uroczyste pogrzeby. Podobnie koty były uważane za święte. Podczas gdy prawo mojżeszowe uważało te zwierzęta za nieczyste. A zwierzę, które nie zostało zabite w celach spożywczych, tylko padło z innego powodu należało wyrzucić poza obóz.

 

Prawo Mojżeszowe miało za cel odciąć Iszrael od tradycji, zwyczajów i sposobu rozumowania innych narodów, było jak mur, który uniemożliwiał mieszanie się z narodami na ich warunkach. Dzisiaj powiedzielibyśmy, że chodzi o unikanie ducha tego świata.

 

Jeżeli więc Chrystus chciał połączyć dwie owczarnie w jedną, czyli połączyć narody całego świata z narodem wybranym, to musiał ustanowić nowe prawo, a stare, którego celem był podział usunąć.

Paweł o Pomazańcu Jeszu napisał:

 

On bowiem jest pokojem naszym. On, zjednoczył to, co było podzielone, a mur, którego celem było rozdzielenie, zburzył. Cielesną wrogość wynikającą z nakazów prawa uznał za nieprzydatną, dzięki czemu z tego, co było podzielone, stworzył jednego nowego człowieka, zaprowadzając pokój.

Efezjan 2:14,15

 

Apostoł Piotr zrozumiał, że nakaz, by nie uważać pokarmów za nieczyste, dotyczy zarówno pokarmów, jak i ludzi z narodów, dlatego, choć wcześniej nie jadł niczego nieczystego, to później jadł przy jednym stole z braćmi pochodzącymi z narodów i nie było między nim i tymi braćmi żadnej różnicy. Jadł to, co oni jedli.

 

Więc "Co Bóg oczyścił, ty nie czyń ponownie nieczystym".

Dotyczy to także osób, które znasz, a które wcześniej mogły prowadzić życie haniebne, dziś dzięki zanurzeniu w imię Jeszu są nowym człowiekiem. Dotyczy to także ciebie. Nie ma znaczenia, co robiłeś lub robiłaś wcześniej, jeśli odrodziłaś się w wodzie i duchu Bożym.